Stajnia Treningowa SZINUK 
tel: 602-372-880, 696-660-397, e-mail: st.szinuk@gmail.com
Materiał filmowy i fotograficzny zamieszczony na stronie nie może być wykorzystywany i przetwarzany przez osoby trzecie.
© SZINUK 2016

film promujący TREC

www.trec.pttk.pl

PRZYKŁADOWE PRZESZKODY FAZY PTV

(zdjęcia: Internet)

TREC PTTK

Wszechstronny konkurs konia turystycznego

 

Jedną z najszybciej rozwijających się na świecie dyscyplin jeździeckich jest TREC Konkurencja mająca na celu kompleksowe sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca turystycznego zaskarbia sobie coraz szersze grono osób zainteresowanych.TREC (Techniques de Randonnée Equestre de Compétition), czyli Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, wywodzi się z Francji (pierwsze zawody odbyły się w 1970 roku).W Polsce dyscyplina znana jest od 2011 z inicjatywy Aleksandra Jarmuły (Członek Komisji GTJ PTTK) Umiejętności wymagane podczas rozgrywania zawodów są zaczerpnięte z życia każdej osoby lubiącej jeździć w teren. Zawody są tym ciekawsze, że poza praktycznymi umiejętnościami promują bezpieczeństwo jazdy. Zawodnicy i konie startujące podczas zawodów zdobywają umiejętności jak bezpiecznie i sprawnie pokonać kolejne przeszkody.

 

TREC PTTK rozgrywany jest w trakcie dwóch dni i składa się z trzech faz:

  • 1 dzień:faza POR – Bieg na orientację (do zdobycia 240 pkt) – ) – polegającej na biegu na orientację w wyznaczonym czasie na określonej trasie.
  • 2 dzień:faza MA -Kontrola tempa (do zdobycia 60 pkt) – polegającej na zaprezentowaniu umiejętności jak najwolniejszego galopu i jak najszybszego stępa w korytarzu o długości 150mfaza PTV – Próba terenowa (do zdobycia 160 pkt) – trasy w terenie z 16 przeszkodami naturalnymi lub sztucznymi do pokonania.

 

Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów: 460 pkt.

 

Dyscyplina sportowa TREC stawia wyzwania zawodnikom i ich wierzchowcom wymagając pełnego zakresu umiejętności koniecznych w turystycznej jeździe terenowej takich jak: orientacja w zróżnicowanym terenie, wytrzymałość, umiejętność pokonywania naturalnych przeszkód terenowych a nawet planowanie tempa i rozkładu sił w trakcie pokonywanej trasy.TREC otwarty jest dla przedstawicieli wszystkich stylów jazdy – od klasycznego przez dowolny po westernowy. Nie stawia ograniczeń w zakresie doboru rasy konia, czy używanego sprzętu (z wyjątkiem części ekwipunku wymienionych w regulaminie, jako zabronione). Konkurencja wymaga od uczestników odpowiedniego wyszkolenia, które procentuje nie tylko przy okazji zawodów, ale w codziennym jeździeckim życiu. Jest adresowany do młodzieży od 14 lat, ale też jeźdźców bardziej zaawansowanych wiekiem. Dzięki niemu poprawia się jakość koni rekreacyjnych i turystycznych, wzrasta poziom umiejętności jeździeckich turystów konnych.

Powrót do strony głównej